Čekat, že to bude lepší, se nevyplatí. Zkušenosti z konzultací z počátku koronavirové krize

04.04.2020

Koronavirová krize, která začala na jaře letošního roku, zasáhla nejvíce do života malých a středních podnikatelů. Nechtěla jsem jen tak nečinně přihlížet a rozhodla se rozjet vlastní projekt, který by jim mohl pomoci. Tak vzniklo "Jak na cash flow", díky němuž jsem měla možnost nejen přiložit ruku k dílu, ale také poznat, jak se skutečně podnikatelé s krizí potýkají...

Díky poskytování rychlých konzultací zdarma jsem jen do konce července vyřídila 252 telefonátů. A po pár z nich bylo jasné, že realita podnikatelů je mnohdy horší, než jak se všeobecně prezentovala.

Od konzultací k činům

Zpočátku jsme řešili - kromě psychické podpory - především možnosti využití státních podpor a obecně orientaci v nově vzniklé situaci. Bohužel se brzy ukázalo, že přibližně pětina podnikatelů nemohla nabízenou podporu od státu využít, a pokud na ni dosáhli, kritickou situaci jim nevyřešila. Na řadu tak často přišly úvahy o změně podnikatelského záměru, nebo dokonce ukončení podnikatelské činnosti. Nakonec jsem musela některým z nich i radit, jak a o co žádat na úřadu práce (především o příspěvek mimořádné okamžité pomoci). A takové smutné případy určitě nebyly napříč republikou ojedinělé.

Na základě všech těchto zkušeností jsem se rozhodla jít ještě o krok dál. Spolupracuji s advokátní kanceláří, které jsem navrhla vytvoření společného produktu pro podnikatele. Tak se zrodilo "Vznesení nároku na odškodné od státu" - projekt je cenově šitý na míru právě malým a středním podnikatelům. Téma odškodného je sice opředeno poměrně velkou nejistotou, ale rozhodně se vyplatí se jím zabývat. Nejde jen o samotné peněžité odškodnění, ale případné vznesení nároku představuje i právní oporu pro možné budoucí nepříjemné důsledky koronakrize, a to především ve formě prokázané péče řádného hospodáře a rozsahu možné obrany spočívající v odůvodněné možnosti odkladů exekuce v případě, že stát bude vymáhat své nároky z důvodu nehrazení povinných plateb.

Samo se nic nevyřeší

Důležité pro mé klienty rovněž bylo, že jsme společně na schůzce probrali všechny podrobnosti jejich podnikání a oni tak vlastně museli realisticky odkrýt všechny karty. Díky tomu se pak snáze zamysleli nad směřováním v následujících měsících, udělali si představu o dalších krocích. Pak jsme mohli začít s diskusí nad praktickým krizovým managementem, který může ušetřit statisíce. Největší chybou je totiž neustále doufat, že se vše vyřeší samo, a nedělat žádné restrukturalizační kroky ve svém podnikání. To může některé podnikatele stáhnout do ještě větší krize.

Kdybych měla shrnout několik vlastních postřehů, které jsem za dobu komunikace a konzultací s klienty "posbírala", pak by to byly následující:

  • Přežijí ti, kteří rychle reagují na dění na trhu a jsou kreativní. To mne vede i k zamyšlení, co vlastně máme učit děti ve škole.
  • Přežijí ti, kteří si uvědomují, že nesnědli všechnu moudrost, a nebojí se ptát se a radit se.
  • Přežijí ti, kteří mají kolem sebe ten správný tým.
  • Přežijí ti, kteří znají svou komunitu klientů a umí o ně aktivně pečovat.
  • Přežijí ti, kteří svůj business model postaví na kombinaci off- a onlinu.
  • Přežijí ti, kteří mají přístup k pracovnímu kapitálu na min. 5 měsíců.
  • Přežijí ti, kteří umějí řídit cash flow.
  • Nečekat a restrukturalizovat podnikání a využívat nových technologii ke zvýšení efektivity. Nová cloudová řešení v dnešní době dají malým a středním podnikatelům servis, který si před deseti lety mohly dovolit jen velké korporáty.
  • Malá právní informovanost malých a středních podnikatelů, kdy je "společnost v úpadku", a s tím související rizika a povinnosti. Špatnými kroky z neznalosti zákona se mohou dostat až do trestně-právní odpovědnosti.
  • Velká míra provázanosti osobního majetku a jejich podnikání (hlavně přes ručení směnkami).
  • Velká víra, že se "to" změní k lepšímu a dají to. Neuvědomění si, že současné odklady závazků je zatíží v budoucnu a budou to při snížených výnosech a marži těžko splácet.
  • Skutečné dopady koronavirové krize na nezaměstnanost uvidíme v prvním čtvrtletí roku 2021.
  • Bude nutný přesun zaměstnanců ze služeb a pohostinství do jiných odvětví - téma pro rekvalifikační programy na úřadech práce.

Pokud Vás nějaké téma zaujalo, stačí pro konzultaci ZDARMA kliknout níže na "Mám zájem o konzultaci" a vyplnit formulář.