Na jakou podporu v souvislosti s COVID-19 máte jako zaměstnavatel právo a na co si dát pozor
Jako majitel společnosti jistě také bedlivě sledujete nejen všechna opatření, která vláda v souvislosti s novým koronavirem nařizuje, ale také možnosti případné podpory, jež nabízí zaměstnavatelům a které mají pomoci překonal nejkrizovější období. Na jakou podporu dosáhnete, kdy můžete žádat o pomoc a co to bude znamenat pro vaše cash flow?
V médiích slyšíme o vládních balíčcích pro podnikatele, které mají zmírnit dopady koronavirové krize, každý den. Ovšem je třeba mít na paměti, že tato podpora je určena pro překonání období od března do dubna - naše podnikání přitom bude krizí poznamenané ještě přinejmenším další dva roky.
S touto skutečností je třeba počítat nejen při plánování cash flow pro nejbližší budoucnost, ale také z dlouhodobého hlediska. O tom, co byste měli v nejbližších dnech udělat, jsme psali v článku ZDE. V následujícím textu vás seznámíme s vybranými vládními balíčky podpory pro zaměstnavatele, včetně případných "ale" - tedy nástrah, které je při plánování cash flow nutné vzít v úvahu. Na konci článku pak najdete přehlednou tabulku se shrnutím těchto balíčků. Pokud hledáte podporu jako OSVČ, přehled balíčků podpory najdete ZDE.
O co můžete žádat
Možnost odložení placení daně z příjmu do 31. 7. 2020 bez pokuty
V rámci podpory můžete posunout platbu daně z příjmů do konce července 2020. Nejedná se tedy o odpuštění této částky, ale pouze o posun splatnosti. Ohlídejte si především dodržení termínu, jinak vám hrozí penále za celé období. Rovněž je z hlediska cash flow nutné počítat se zatížením července platbou celé daně z příjmu. Doporučujeme proto požádat během května o splátkový kalendář do konce roku 2020. Pozor, úleva se týká pouze daně z příjmů, nikoli daně z přidané hodnoty!
Více informací najdete na www.mfcr.cz
Prominutí záloh na daň k 15. 6. 2020
Do poloviny června nemusíte platit zálohy na daně z příjmů, ušetříte tedy celkovou částku rovnající se výši těchto záloh. Z krátkodobého hlediska se tedy jedná o úsporu, nicméně z hlediska plánování cash flow na další měsíce musíte počítat s tím, že v březnu 2021 lze očekávat vyšší doplatky na daň z příjmů, pokud se vaše podnikání dostane na původní úroveň již během prvních 6 měsíců od března 2020.
Více informací najdete na www.mfcr.cz
Ošetřovné pro zaměstnance v souvislosti s COVID-19
V současnosti můžete žádat také o ošetřovné, které je v souvislosti s COVID-19 rozšířené i na děti do 3 let. Pro cash flow tato podpora žádné riziko nepředstavuje, je nutné pouze počítat s měsíčním zpožděním výplaty peněz. Vzhledem k tomu, že mzdové systémy již podporu pro COVID-19 obsahují, připraví žádost vaše mzdová účetní.
Více informací najdete na www.mpsv.cz
Antivirus - Podpora zaměstnanosti
V rámci programu Antivirus - Podpora zaměstnanosti můžete žádat buď o podporu ve výši 80 % z vyplacených nákladů na zaměstnance (max. 39 000 Kč), nebo 60 % z vyplacených nákladů na zaměstnance (max. 29 000 Kč). Žádost opět připraví vaše mzdová účetní, z hlediska cash flow počítejte s měsíčním zpožděním vyplacení podpory.
Více informací najdete na www.mpsv.cz
Odložení splátek úvěrů a hypoték
Před požádáním o tento typ podpory si přečtěte pozorně podmínky z pohledu platby úroků a doby splácení. Seznamte se také s podmínkami, do kdy musíte úvěr či hypotéku splatit, a naplánujte si podle toho cash flow. Počítejte rovněž s vyšším finančním zatížením na konci období úvěru. Pozor, odložení splátek se netýká kontokorentu či operativních leasingů.
Metodika tohoto opatření se zatím připravuje.
Přihlaste se na našem webu ke konzultaci zdarma!
Odložení plateb nájmů
Opět se jedná pouze o posun plateb, nikoli jejich prominutí. Termín pro doplacení nájmu je stanovený na konec května 2021, je tedy nutné si na nájem během roku vydělat a počítat s touto skutečností i při plánování výnosů či marží. Zkuste také vyjednávat o snížení nájmu, alespoň během krizového období, kdy jste například objekt tolik nevyužívali apod. V roce 2021 nicméně počítejte s vyšším zatížením cash flow.
Metodika tohoto opatření se zatím připravuje.
Půjčky v rámci programů COVID II a COVID Praha
Jedná se o bezúročnou půjčku, nejčastěji na dobu 2 až 3 let. Projděte vše se svým bankéřem, zaměřte se především na podmínky splácení. Z hlediska cash flow je nutné naplánovat v letech 2020 až 2023 výnosy a očekávanou marži právě s ohledem na nutnost splácení půjčky. Banka od vás bude tento plán vyžadovat, protože sama stále nese část rizika i při poskytnutí záruk z programů COVID.
O půjčku je vhodné žádat přes svého bankéře.
Co můžete udělat ještě dnes
Majitelům společností doporučujeme v rámci krizového řízení vzít již nyní v úvahu dva pohledy na jejich podnikaní:
1) krátkodobý pohled, tedy jak přežít následující 3 až 6 měsíců;
2) dlouhodobý pohled, který říká, jak bude jejich podnikání vypadat za dalších 2-5 let. Ačkoli takové plánování může někomu v dnešní době připomínat spíš věštění z křišťálové koule, je nutné již nyní přemýšlet, jak budou vypadat jejich produkty či služby, jaké změny a inovace musejí zavést do svého podnikání či jaké technologie a jaký tým budou potřebovat. Vlny pandemie se v budoucnu bohužel asi stanou jedním z reálných rizik našeho podnikání.
Právě díky dlouhodobé vizi mohou některá dnešní rozhodnutí vypadat v současnosti jinak než bez ní. Inspirujte se modely ze zahraničí nebo pracujte kreativně s klíčovými členy svých týmů.
Pokud chcete vědět jak, případně potřebujete poradit s plánováním cash flow své společnosti, přihlaste se na našem webu ke konzultaci zdarma.