Podpora pro OSVČ v době koronakrize: Na co máte nárok a jak si dát pozor na skrytá "ALE"

15.04.2020

Osoby samostatně výdělečně činné patří mezi ty, na něž nouzový stav vyhlášený vládou v souvislosti s koronavirem dopadl nejcitelněji. Některé zůstaly ze dne na den bez příjmu, často i bez práce. I z tohoto důvodu vláda vyhlásila takzvané balíčky podpory, v jejichž rámci se snaží pomoci podnikatelům překonat to nejcitelnější období.

Vládní balíčky jsou nicméně určené (zatím) pouze pro pokrytí ztrát z března a dubna, koronavirová krize se ale na podnikání OSVČ bude podle odborníků odrážet minimálně další dva roky. Na co máte podle vládních opatření právo a na co si v souvislosti s balíčky podpory dát pozor, abyste nebyli později zaskočeni?

Pomoc ano, ale...

Již nyní je velmi důležité, abyste jako podnikatelé co nejdříve zanalyzovali situaci, zpracovali několik scénářů možného vývoje a definovali všechny možné zdroje, jež vám zajistí cash flow a pomohou vám překlenout několik budoucích měsíců. Pamatujte, že pro plánování vašeho cash flow bude klíčovým faktorem vaše kreativita a schopnost vidět všechny možnosti, jak opět nastartovat své podnikání, a to jak bez pomoci vládních balíčků, tak i s ní.

I proto vám přinášíme přehled vybraných balíčků podpory pro OSVČ včetně případných "ale", s nimiž musíte při plánování cash flow do budoucna počítat. Jeho shrnutí pak najdete na konci článku v přehledné tabulce.

Prominutí záloh za zdravotní a sociální pojištění na 6 měsíců ve výši minimální platby

V období od března do září můžete zrušit platby za zdravotní a sociální pojištění, a to bez ohledu na výši, kterou platíte. Platby sociálního pojištění za březen až září nebudete muset (do výše minimálních záloh) doplácet ani v budoucnu. Doplatíte jenom případný rozdíl mezi minimální zálohou a výší pojistného, která vám vyjde podle skutečného zisku za rok 2020. V březnu 2021 tedy mohou někteří podnikatelé očekávat vyšší doplatky za pojištění, pokud se jejich podnikání dostane na původní úroveň již během 6 měsíců od března 2020.

Více informací najdete na www.mpsv.cz 

Možnost odložení placení daně z příjmu do 31. 7. 2020 bez pokuty

Daň z příjmu budete muset nakonec zaplatit, nicméně nemusíte tak činit v "tradičním" termínu, ale až k 31. červenci 2020. Získáte tedy čas na sehnání potřebné částky, jež vás nebude zatěžovat v nejcitelnějším období. Určitě si dejte pozor na dodržení termínu, jinak vám hrozí citelné penále. Pokud pro vás bude zatížení platbou celé daně z příjmu v červenci příliš vysoké, využijte možnosti požádat o splátkový kalendář do konce roku.

Více informací najdete na www.mfcr.cz 

Prominutí zálohy na daň z příjmu k 15. 6. 2020

Díky prominutí záloh na daň ušetříte částku v celé jejich výši. Opět je však třeba počítat s tím, že pokud se vaše podnikání dostane na původní úroveň již během 6 měsíců od března 2020, budete platit vyšší doplatky za daň z příjmů.

Více informací najdete na www.mfcr.cz 

Ošetřovné pro OSVČ

Pokud patříte k velmi početné skupině lidí, kteří v důsledku vyhlášení nouzového stavu kvůli novému koronaviru museli zůstat doma a pečovat o své blízké, pak máte podobně jako ostatní nárok na vyplácení ošetřovného. Pro období březen a duben je jeho výše stanovena 424 Kč za den.

Více informací a formulář najdete na osetrovne-osvc-plus4u.net 

O jakou pomoc a jak můžete následující měsíce žádat? 

Podpora pro OSVČ ve výši až 25 000

Za období od března do dubna 2020 máte jako OSVČ nárok zažádat v rámci programu Pětadvacítka o podporu ve výši 500 Kč na den, a to v souhrnné částce až 25 000 Kč. Žádat mohou všechny OSVČ, kterým kvůli vyhlášení nouzového stavu v tomto období poklesly či vypadly příjmy. Vláda nadále jedná o prodloužení této podpory i na další měsíce (záleží na vývoji situace okolo šíření koronaviru). Pokud o podporu zažádáte, počítejte s tím, že vám finance "přitečou" se zpožděním, a to až měsíčním.

Více informací a formulář najdete na adisepo.mfcr.cz 

Odložení splátek úvěrů a hypoték

Odložení splátek se netýká kontokorentu a operativních leasingů. Pokud se rozhodnete odložení splátek úvěrů a hypoték využít, přečtěte si pozorně podmínky ve smlouvě. Počítejte rovněž s vyšším zatížením na konci období úvěru. Je třeba mít tyto informace na paměti při plánování cash flow.

Metodika tohoto opatření se zatím připravuje.

Odložení plateb nájmů

Vzhledem k tomu, že se jedná opět pouze o odložení platby (doplacení je stanoveno do května 2021), počítejte s tím, že budete muset celou částku v budoucnu zaplatit. Pokud vám nájemce nevyjde vstříc například snížením nájmu, zahrňte tuto skutečnost již nyní do plánů cash flow na rok 2021.

Metodika tohoto opatření se zatím připravuje.

Půjčky v rámci programu COVID II a COVID Praha

Bezúročná půjčka v rámci těchto programů je určena nejčastěji na dobu 2 až 3 let. Jako u každé půjčky si zde pečlivě přečtěte podmínky splácení. Je také nutné počítat s tím, že v letech 2020 až 2023 budete mít větší zátěž na cash flow, a plánovat výnosy s ohledem na tuto skutečnost.

O půjčku je vhodné žádat přes svého bankéře.

Potřebujete poradit, o jakou pomoc a jak můžete žádat, případně jak naplánovat cash flow pro následující měsíce? Přihlaste se na našem webu ke konzultaci zdarma!