Už je za 5 minut dvanáct!
Pro ty, kteří se rozhodují, zda využijí možnost vznesení nároku na odškodné od státu za škodu způsobenou krizovými opatřeními, se blíží PRVNÍ MILNÍK, a to 12. 9. 2020. Nijak NÁROK zaniká.
Posledních 6 měsíců je pro vybraná odvětví zkouškou pevnosti nervů a víry, že vše bude dobré a vše nějak zvládneme s nabízenou podporou od státu.
Jak ale vyplývá ze zkušeností mých klientů, asi pětina podnikatelů na nabízené podpory od státu nedosáhla. Řada z nich také zjistila, že nabízená podpora současnou kritickou situaci neřeší, a oni musejí bohužel uvažovat i o možnosti ukončení svého podnikání či úplné změně podnikatelského záměru.
Vznesení nároku jim dává alespoň základní právní ochranu pro možné budoucí nepříjemné důsledky, a to především ve formě prokázané péče řádného hospodáře a rozsahu možné obrany spočívající v odůvodněné možnosti odkladů exekuce v případě, že stát bude vymáhat své nároky z důvodu nehrazení povinných plateb, např. daní aj.
Níže pro Vaši informaci uvádím právní formulaci:
Pro uplatnění nároku na náhradu škody dle krizového zákona je dána subjektivní prekluzivní lhůta 6 měsíců ode dne, kdy se poškozený o vzniku škody dozvěděl.
Restrikce vlády dle krizového zákona, v jejichž důsledku došlo mnohým podnikatelům ke vzniku škody, byly v platnosti od 12. 3. 2020 do 24. 3. 2020.
Výše uvedené v zásadě znamená, že pokud nebude nárok na náhradu škody obsahující všechny nezbytné zákonné náležitosti uplatněn nejpozději do 12. 9. 2020, resp. 24. 9. 2020, u příslušného orgánu krizového řízení, NÁROK ZANIKÁ.
Doporučujeme nárok zaevidovat a připravit nejpozději do konce srpna roku 2020, aby mohlo dojít včas k podání výzvy příslušnému a odpovědnému orgánu a nárok tak mohl být zachován.
Článek s praktickým pohledem na vznesení nároku na odškodné od státu za škodu způsobenou krizovými opatřeními naleznete ZDE.
Pokud máte zájem o další informace, využijte níže naši konzultaci ZDARMA.